Winter’s Bone leads with three nominations – Best Feature, Best Ensemble Performance and Breakthrough Actor. The ceremony will be held on Monday, November 29th, at Cipriani Wall Street. Robert Duvall, Hilary Swank, Darren Aronofsky and Focus Features CEO James Schamus will each be receiving a career tribute.

Best Feature

Black Swan
Darren Aronofsky, director; Mike Medavoy, Arnold W. Messer, Brian Oliver, Scott Franklin, producers (Fox Searchlight Pictures)

Blue Valentine
Derek Cianfrance, director; Jamie Patricof, Lynette Howell, Alex Orlovsky, producers (The Weinstein Company)

The Kids Are All Right
Lisa Cholodenko, director;  Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray, Jordan Horowitz, Daniela Taplin Lundberg, Philippe Hellmann, producers (Focus Features)

Let Me In
Matt Reeves, director; Simon Oakes, Alex Brunner, Guy East, Tobin Armbrust,  Donna Gigliotti, John Nording, Carl Molinder, producers (Overture Films)

Winter’s Bone
Debra Granik, director; Anne Rosellini, Alix Madigan-Yorkin, producers (Roadside Attractions)

Best Documentary

12th & Delaware
Heidi Ewing and Rachel Grady, directors/producers (HBO Documentary Films)

Inside Job
Charles Ferguson, director; Charles Ferguson, Audrey Marrs, producers (Sony Pictures Classics)

The Oath
Laura Poitras, director/producer (Zeitgeist Films and American Documentary/POV)

Public Speaking
Martin Scorsese, director; Martin Scorsese, Graydon Carter, Margaret Bodde, Fran Lebowitz, producers (HBO Documentary Films)

Sweetgrass
Lucien Castaing-Taylor and Ilisa Barbash, directors; Ilisa Barbash, producer (Cinema Guild)

Best Ensemble Performance

The Kids Are All Right
Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo, Mia Wasikowska, Josh Hutcherson (Focus Features)

Life During Wartime
Shirley Henderson, Ciarán Hinds, Allison Janney, Michael Lerner, Chris Marquette, Rich Pecci, Charlotte Rampling, Paul Reubens, Ally Sheedy, Dylan Riley Snyder, Renée Taylor, Michael Kenneth Williams (IFC Films)

Please Give
Catherine Keener, Amanda Peet, Oliver Platt, Rebecca Hall, Ann Guilbert, Lois Smith, Sarah Steele, Thomas Ian Nicholas (Sony Pictures Classics)

Tiny Furniture
Lena Dunham, Laurie Simmons, Grace Dunham, Rachel Howe, Merritt Wever, Amy Seimetz, Alex Karpovsky, David Call,  Jemima Kirke, Sarah Sophie Flicker, Garland Hunter, Isen Hunter (IFC Films)

Winter’s Bone
Jennifer Lawrence, John Hawkes, Dale Dickey, Lauren Sweetser, Garret Dillahunt, Kevin Breznahan(Roadside Attractions)

Breakthrough Director

John Wells for The Company Men (The Weinstein Company)
Kevin Asch for Holy Rollers (First Independent Pictures)
Glenn Ficarra and John Requa for I Love You Phillip Morris (Roadside Attractions)
Tanya Hamilton for Night Catches Us (Magnolia Pictures)
Lena Dunham for Tiny Furniture (IFC Films)

Breakthrough Actor

Prince Adu in Prince of Broadway (Elephant Eye Films)
Ronald Bronstein in Daddy Longlegs (IFC Films)
Greta Gerwig in Greenberg (Focus Features)
Jennifer Lawrence in Winter’s Bone (Roadside Attractions)
John Ortiz in Jack Goes Boating (Overture Films)

Best Film Not Playing at a Theater Near You

Kati with an i
Robert Greene, director; Douglas Tirola, Susan Bedusa, producers

Littlerock
Mike Ott, director; Frederick Thornton, Laura Ragsdale, Sierra Leoni, producers

On Coal River
Francine Cavanaugh and Adams Wood, directors; Jillian Elizabeth, Adams Wood, Francine Cavanaugh, producers

Summer Pasture
Lynn True and Nelson Walker, directors/producers; Tsering Perlo, co-director/co-producer

The Wolf Knife
Laurel Nakadate, director/producer