The Weinstein Company’s Django Unchained leads the film nominees and ABC tops the TV side with 20 mentions for the 44th NAACP Image Awards. Winners will be announced February 1 in a ceremony airing live on NBC. Here’s the full list of film and TV noms released today:

TELEVISION
Outstanding Comedy Series
• “Glee” (FOX)
• “Modern Family” (ABC)
• “The Game” (BET)
• “The Mindy Project” (FOX)
• “The Soul Man” (TV Land)
Outstanding Actor in a Comedy Series
• Anthony Anderson – “Guys with Kids” (NBC)
• Damon Wayans, Jr. – “Happy Endings” (ABC)
• Don Cheadle – “House Of Lies” (Showtime)
• Donald Faison – “The Exes” (TV Land)
• Hosea Chanchez – “The Game” (BET)
Outstanding Actress in a Comedy Series
• Amber Riley – “Glee” (FOX)
• Cassi Davis – “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
• Kellita Smith – “The First Family” (Syndicated)
• Tatyana Ali – “Love That Girl” (TV One)
• Wendy Raquel Robinson – “The Game” (BET)
Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
• Aziz Ansari – “Parks and Recreation” (NBC)
• Craig Robinson – “The Office” (NBC)
• Donald Glover – “Community” (NBC)
• Lance Gross – “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
• Tracy Morgan – “30 Rock” (NBC)
Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
• Anna Deavere Smith – “Nurse Jackie” (Showtime)
• Gabourey Sidibe – “The Big C” (Showtime)
• Gladys Knight – “The First Family” (Syndicated)
• Rashida Jones – “Parks and Recreation” (NBC)
• Vanessa Williams – “Desperate Housewives” (ABC)
Outstanding Drama Series
• “Boardwalk Empire” (HBO)
• “Grey’s Anatomy” (ABC)
• “Scandal” (ABC)
• “Treme” (HBO)
• “True Blood” (HBO)
Outstanding Actor in a Drama Series
• Dulé Hill – “Psych” (USA)
• Hill Harper – “CSI: NY” (CBS)
• LL Cool J – “NCIS: Los Angeles” (CBS)
• Michael Clarke Duncan – “The Finder” (FOX)
• Wendell Pierce – “Treme” (HBO)
Outstanding Actress in a Drama Series
• Chandra Wilson – “Grey’s Anatomy” (ABC)
• Kerry Washington – “Scandal” (ABC)
• Khandi Alexander – “Treme” (HBO)
• Regina King – “SouthLAnd” (TNT)
• Sandra Oh – “Grey’s Anatomy” (ABC)
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
• Clarke Peters – “Treme” (HBO)
• Dev Patel – “The Newsroom” (HBO)
• Omar Epps – “House M.D.” (FOX)
• Rockmond Dunbar – “Sons of Anarchy” (FX)
• Rocky Carroll – “NCIS” (CBS)
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
• Archie Panjabi – “The Good Wife” (CBS)
• Joy Bryant – “Parenthood” (NBC)
• Loretta Devine – “Grey’s Anatomy” (ABC)
• Lucy Lui – “SouthLAnd” (TNT)
• Rutina Wesley – “True Blood” (HBO)
Outstanding Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• “Abducted: The Carlina White Story” (Lifetime)
• “Hallmark Hall of Fame’s FIRELIGHT” (ABC)
• “Raising Izzie” (GMC TV)
• “Steel Magnolias” (Lifetime)
• “Sugar Mommas” (GMC TV)
Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Afemo Omilami – “Steel Magnolias” (Lifetime)
• Cuba Gooding, Jr. – “Hallmark Hall of Fame’s FIRELIGHT” (ABC)
• Michael Jai White – “Somebody’s Child” (GMC TV)
• Rockmond Dunbar – “Raising Izzie” (GMC TV)
• Tory Kittles – “Steel Magnolias” (Lifetime)
Outstanding Actress in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Alfre Woodard – “Steel Magnolias” (Lifetime)
• Jill Scott – “Steel Magnolias” (Lifetime)
• Keke Palmer – “Abducted: The Carlina White Story” (Lifetime)
• Phylicia Rashad – “Steel Magnolias” (Lifetime)
• Queen Latifah – “Steel Magnolias” (Lifetime)
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
• Aaron D. Spears – “The Bold and the Beautiful” (CBS)
• Erik Valdez – “General Hospital” (ABC)
• James Reynolds – “Days of Our Lives” (NBC)
• Kristoff St. John – “The Young and the Restless” (CBS)
• Rodney Saulsberry – “The Bold and the Beautiful” (CBS)
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
• Angell Conwell – “The Young and the Restless” (CBS)
• Julia Pace Mitchell – “The Young and the Restless” (CBS)
• Kristolyn Lloyd – “The Bold and the Beautiful” (CBS)
• Shenell Edmonds – “One Life to Live” (ABC)
• Tatyana Ali – “The Young and the Restless” (CBS)
Outstanding News/ Information – (Series or Special)
• “Ask Obama Live: An MTV Interview with The President” (MTV)
• “Judge Mathis” (Syndicated)
• “Save My Son with Dr. Steve Perry” (TV One)
• “Unsung” (TV One)
• “Washington Watch with Roland Martin” (TV One)
Outstanding Talk Series
• “Don’t Sleep!” (BET)
• “Oprah’s Lifeclass” (OWN)
• “Oprah’s Next Chapter” (OWN)
• “The View” (ABC)
• “Totally Biased with W. Kamau Bell” (FX)
Outstanding Reality Series
• “Dancing with the Stars” (ABC)
• “Real Sports with Bryant Gumbel” (HBO)
• “The X Factor” (FOX)
• “Tia & Tamera” (Style)
• “Welcome to Sweetie Pie’s” (OWN)
Outstanding Variety Series or Special
• “Black Girls Rock” (BET)
• “Oprah and the Legendary Cast of Roots 35 Years Later” (OWN)
• “Oprah’s Master Class” (OWN)
• “The First Graduating Class: Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls” (OWN)
• “Verses & Flow” (TV One)
Outstanding Children’s Program
• “Degrassi” (TeenNick)
• “Kasha and the Zulu King” (BET)
• “The Legend of Korra” (Nickelodeon)
• “The TeenNick HALO Awards 2012″ (Nick@Nite)
• “The Weight of the Nation for Kids” (HBO)
Outstanding Performance in a Youth/ Children’s Program – (Series or Special)
• China Anne McClain – “A.N.T. Farm” (Disney Channel)
• Keke Palmer – “Winx Club” (Nickelodeon)
• Loretta Devine – “Doc McStuffins” (Disney Junior block on Disney Channel)
• Nick Cannon – “The TeenNick HALO Awards 2012″ (Nick@Nite)
• Tyler James Williams – “Let It Shine” (Disney Channel)

MOTION PICTURE
Outstanding Motion Picture
• “Beasts of the Southern Wild” (Fox Searchlight Pictures)
• “Django Unchained” (The Weinstein Company)
• “Flight” (Paramount Pictures)
• “Red Tails” (Lucasfilm)
• “Tyler Perry’s Good Deeds” (Lionsgate)
Outstanding Actor in a Motion Picture
• Denzel Washington – “Flight” (Paramount Pictures)
• Jamie Foxx – “Django Unchained” (The Weinstein Company)
• Morgan Freeman – “The Magic of Belle Isle” (Magnolia Pictures)
• Suraj Sharma – “Life of Pi” (20th Century Fox)
• Tyler Perry – “Alex Cross” (Summit Entertainment)
Outstanding Actress in a Motion Picture
• Emayatzy Corinealdi – “Middle of Nowhere” (AAFRM)
• Halle Berry – “Cloud Atlas” (Warner Bros. Pictures)
• Loretta Devine – “In The Hive” (Eone Entertainment)
• Quvenzhané Wallis – “Beasts of the Southern Wild” (Fox Searchlight Pictures)
• Viola Davis – “Won’t Back Down” (20th Century Fox)
Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
• David Oyelowo – “Middle of Nowhere” (AFFRM)
• Don Cheadle – “Flight” (Paramount Pictures)
• Dwight Henry – “Beasts of the Southern Wild” (Fox Searchlight Pictures)
• Lenny Kravitz – “The Hunger Games” (Lionsgate)
• Samuel L. Jackson – “Django Unchained” (The Weinstein Company)
Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
• Amandla Stenberg – “The Hunger Games” (Lionsgate)
• Gloria Reuben – “Lincoln” (The Walt Disney Studios)
• Kerry Washington – “Django Unchained” (The Weinstein Company)
• Phylicia Rashad – “Tyler Perry’s Good Deeds” (Lionsgate)
• Taraji P. Henson – “Think Like a Man” (Screen Gems)
Outstanding Independent Motion Picture
• “Beasts of the Southern Wild” (Fox Searchlight Pictures)
• “Chico & Rita” (GKIDS)
• “Red Tails” (Lucasfilm)
• “Unconditional” (Harbinger Media Partners)
• “Woman Thou Art Loosed: On the 7th Day” (Codeblack)
Outstanding International Motion Picture
• “Chico & Rita” (GKIDS)
• “For Greater Glory: The True Story of Cristiada” (ARC Entertainment)
• “Special Forces” (eOne Films)
• “The Intouchables” (The Weinstein Company)
• “The Raid: Redemption” (Sony Pictures Classics)

DOCUMENTARY
Outstanding Documentary – (Theatrical or Television)
• “Black Wings” (Smithsonian Channel)
• “Brooklyn Castle” (Producers Distribution Agency)
• “First Position” (IFC Films)
• “Marley” (Magnolia Pictures)
• “On the Shoulders of Giants – The Story of the Greatest Team You’ve Never Heard Of” (Showtime)

WRITING
Outstanding Writing in a Comedy Series
• Karin Gist – “House of Lies” – Mini-Mogul (Showtime)
• Marc Wilmore – “The Simpsons” – The Spy Who Learned Me (FOX)
• Michael Shipley – “Last Man Standing” – High Expectations (ABC)
• Prentice Penny – “Happy Endings” – Meet the Parrots (ABC)
• Vali Chandrasekaran, Robert Carlock – “30 Rock” – Murphy Brown Lied to Us (NBC)
Outstanding Writing in a Dramatic Series
• Cheo Hodari Coker – “SouthLAnd” – God’s Work (TNT)
• Janine Sherman Barrios – “Criminal Minds” – The Pact (CBS)
• Shonda Rhimes – “Grey’s Anatomy” – Flight (ABC)
• Shonda Rhimes – “Scandal” – Sweet Baby (ABC)
• Zoanne Clack – “Grey’s Anatomy” – This Magic Moment (ABC)
Outstanding Writing in a Motion Picture – (Theatrical or Television)
• Elizabeth Hunter – “Abducted: The Carlina White Story” (Lifetime)
• John Gatins – “Flight” (Paramount Pictures)
• John Ridley, Aaron McGruder – “Red Tails” (Lucasfilm)
• Keith Merryman, David A. Newman – “Think Like a Man” (Screen Gems)
• Ol Parker – “The Best Exotic Marigold Hotel” (Fox Searchlight Pictures)

Get Deadline news and alerts sent to your inbox.