Related:
OSCARS: Nominations By Studio, Distributor

OSCARS: Who Got Snubbed By Academy?
OSCARS: 85th Academy Award Nominations

Academy of Motion Picture Arts and Sciences
MOTION PICTURE NOMINATIONS BY PICTURE – 85TH AWARDS

Lincoln - 12 nominations
DreamWorks Pictures/20th Century Fox Production (Walt Disney/20th Century Fox)
Daniel Day-Lewis – Performance by an actor in a leading role
Tommy Lee Jones – Performance by an actor in a supporting role
Sally Field – Performance by an actress in a supporting role
Cinematography
Costume design
Directing
Film editing
Original score
Best picture
Production design
Sound mixing
Adapted screenplay

Life Of Pi - 11 nominations
Fox 2000 Pictures Production (20th Century Fox)
Cinematography
Directing
Film editing
Original score
Original song – “Pi’s Lullaby”
Best picture
Production design
Sound editing
Sound mixing
Visual effects
Adapted screenplay

Les Misérables - 8 nominations
Universal Pictures and Working Title Production (Universal)
Hugh Jackman – Performance by an actor in a leading role
Anne Hathaway – Performance by an actress in a supporting role
Costume design
Makeup and hairstyling
Original song – “Suddenly”
Best picture
Production design
Sound mixing

Silver Linings Playbook - 8 nominations
Weinstein Company Production (The Weinstein Company)
Bradley Cooper – Performance by an actor in a leading role
Robert De Niro – Performance by an actor in a supporting role
Jennifer Lawrence – Performance by an actress in a leading role
Jacki Weaver – Performance by an actress in a supporting role
Directing
Film editing
Best picture
Adapted screenplay

Argo – 7 nominations
Stage 16 Pictures Production (Warner Bros.)
Alan Arkin – Performance by an actor in a supporting role
Film editing
Original score
Best picture
Sound editing
Sound mixing
Adapted screenplay

Zero Dark Thirty - 5 nominations
Columbia Pictures Production (Sony Pictures Releasing)
Jessica Chastain – Performance by an actress in a leading role
Film editing
Best picture
Sound editing
Original screenplay

Amour – 5 nominations
Les Films du Losange/X Filme Creative Pool/Wega Film Production (Sony Pictures Classics)
Emmanuelle Riva – Performance by an actress in a leading role
Directing
Best foreign language film (Austria)
Best picture
Original screenplay

Skyfall – 5 nominations
Eon Productions Ltd./Metro-Goldwyn-Mayer Pictures/Columbia Pictures Production (Sony Pictures Releasing and MGM)
Cinematography
Original score
Original song – “Skyfall”
Sound editing
Sound mixing

Django Unchained - 5 nominations
Weinstein Company and Columbia Pictures Production (The Weinstein Company)
Christoph Waltz – Performance by an actor in a supporting role
Cinematography
Best picture
Sound editing
Original screenplay

Anna Karenina – 4 nominations
Working Title Films Production (Focus Features)
Cinematography
Costume design
Original score
Production design

Beasts of the Southern Wild - 4 nominations
Cinereach and Court 13 Production (Fox Searchlight)
Quvenzhané Wallis – Performance by an actress in a leading role
Directing
Best picture
Adapted screenplay

The Hobbit: An Unexpected Journey - 3 nominations
New Line and Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Production (Warner Bros. and Metro-Goldwyn-Mayer)
Makeup and hairstyling
Production design
Visual effects

The Master - 3 nominations
Ghoulardi Film Company/Annapurna Pictures Production (The Weinstein Company)
Joaquin Phoenix – Performance by an actor in a leading role
Philip Seymour Hoffman – Performance by an actor in a supporting role
Amy Adams – Performance by an actress in a supporting role

Snow White and the Huntsman – 2 nominations
Universal Pictures Production (Universal)
Costume design
Visual effects

Flight – 2 nominations
Paramount Pictures Production (Paramount)
Denzel Washington – Performance by an actor in a leading role
Original screenplay

5 Broken Cameras - 1 nomination
Guy DVD Films/Burnat Films Palestine Production (Kino Lorber)
Documentary feature

Frankenweenie – 1 nomination
Walt Disney Pictures Production (Walt Disney)
Best animated feature film

The Gatekeepers - 1 nomination
Les Films du Poisson/Dror Moreh/Cinephil Production (Sony Pictures Classics)
Documentary feature

Hitchcock – 1 nomination
Montecito Picture Company/Barnette/Thayer Production (Fox Searchlight)
Makeup and hairstyling

How to Survive a Plague - 1 nomination
How to Survive a Plague Production (Sundance Selects)
Documentary feature

The Impossible – 1 nomination
Apaches Entertainment/Telecinco Cinema in association with La Trini, CANAL +, ICAA, IVAC and Generalitat Valenciana Production (Summit Entertainment and Mediaset España)
Naomi Watts – Performance by an actress in a leading role

The Invisible War – 1 nominationChain Camera Pictures Production (Cinedigm/Docurama Films)
Documentary feature

Kon-Tiki - 1 nomination
Nordisk Film Production (The Weinstein Company)
Best foreign language film (Norway)

Marvel’s The Avengers - 1 nomination
Marvel Studios Production (Walt Disney)
Visual effects

Mirror Mirror - 1 nomination
Goldmann Pictures/Relativity Media/RAT Entertainment/Misher Films Production (Relativity Media)
Costume design

Moonrise Kingdom – 1 nomination
Indian Paintbrush Production (Focus Features)
Original screenplay

No – 1 nomination
Fabula Production (Sony Pictures Classics)
Best foreign language film (Chile)

ParaNorman – 1 nomination
LAIKA Production (Focus Features)
Best animated feature film

The Pirates! Band of Misfits - 1 nomination
Columbia and Sony Pictures Animation Production (Sony Pictures Releasing)
Best animated feature film

Prometheus – 1 nomination
20th Century Fox Production (20th Century Fox)
Visual effects

Brave – 1 nomination
Pixar Animation Studios Production (Walt Disney)
Best animated feature film

Chasing Ice - 1 nomination
Exposure Production (Submarine Deluxe)
Original song – “Before My Time”

A Royal Affair – 1 nomination
Zentropa Production (Magnolia Pictures)
Best foreign language film (Denmark)

Searching for Sugar Man - 1 nomination
Red Box Films and Passion Pictures in association with Canfield Pictures Production (Sony Pictures Classics)
Documentary feature

The Sessions - 1 nomination
Such Much Films/Rhino Films Production (Fox Searchlight)
Helen Hunt – Performance by an actress in a supporting role

Ted – 1 nomination
Media Rights Capital Production (Universal)
Original song – “Everybody Needs A Best Friend”

War Witch – 1 nomination
Item 7 Production (Tribeca Film)
Best foreign language film (Canada)

Wreck-It Ralph – 1 nomination
Walt Disney Animation Studios Production (Walt Disney)
Best animated feature film

(This list does not include Short Films or Documentary Short Subjects.)

Editor-in-Chief Nikki Finke - tip her here.

For all of Deadline's headlines, follow us @Deadline on Twitter.